.
.
Eredmények
.
Nevezések
.
Elérhetőség: rabbssandor@gmail.com
Rokon keringők
Szegedi Magasszálló Keringő
A fajtaklubot Budapesten alapították 1961-ben. A fajta védelmében és fejlődése érdekében. A fajta névadó városának hosszú idő után sikerült a klub működését Szegedre áthelyezni. Pár évig Hódmezővásárhelyen is működött,majd újból Szegedre került. A kiállításokon jól mutató,talán a legtöbb elfogadott színváltozatban, közepes testnagyságban tenyésztik. Legalább ennyi nem elfogadott színben megtalálható még. Libegő röpmodorú,jól repülő,tűnő szállásra nem kötelezett fajta. Kedveltségét mutatja legalább 16 új fajta tenyésztődött ki belőle. Alaki, tudatos szelektálásokkal. Ezért az alföldön sok fajtával áll közeli rokoni kapcsolatban. Még a szem színének is jelentősége van egyes színeknél. Ma a fajta egységesebbé válása és a fiatalabb korosztállyal való megismertetése és megszerettetése a cél. A klub folyamatosan működik felváltva Szegeden és újból Hódmezővásárhelyen is. Az érdeklődőket szívesen várjuk. Az oldalon is megpróbálunk minél hamarabb válaszolni a kérdésekre.
.
Cikkek képekben itt.
Ideál rajzok
Nemzeti kincsé nyílvánítva.
SZEGEDI MAGASSZÁLLÓ KERINGŐ
Származási hely:
Magyarország, Szeged és környéke.
Összbenyomás:
Közepes nagyságú, cseppformára emlékeztető alakú, széles mellű, tág lábállású, ék alakú, elegáns megjelenésű fésűs röpgalamb.
Fajtajegyei:
Fej: Kissé hátrahúzottan tartott, enyhén hosszúkás, a homlok húzott, ék alakú, a csőrgerincéhez törés nélkül csatlakozik. A fejtető lapos, vízszintes tartású és téglalap alakú. A hom-lok és a fejtető lekerekített élben találkoznak. A pofán pár-huzamosan a tarkót teljesen takarja a dús tollazatú fésű, melynek éle a fejtető síkjánál 3-5 mm-rel magasabb, fültől fülig ér ott tollforgóban záródik, a nyakélen a fésű alatt enyhe bevágódás után sörényszerűen folytatódik.
Szem: A szem közepes nagyságú, enyhén kidomborodó. Az egyszí-nűek, a szalagos szárnyúak és az örvösök szivárványhártyája gyöngyszínű, a szívhátúaké bükköny szem. A hófehérek íri-sze gyöngyszínű és sötét is lehet. A szembőr kétsoros, sima szövetű, világos pergamen színű, az örvösök szemgyűrűje világoskék (hamvas).
Csőr: Ék alakú, tőben vastag, a kávák hegye felé egyenletesen vé-konyodó. Hossza jelenleg a különböző rajzváltozatok eseté-ben még eltérő, de törekedni kell a 18-21 mm közötti csőr-hossz elérésére.
A csőr színe a szalagos kékek, kovácsolt kékek, kékderesek esetében palaszürke, a csőr hegyéig sötétedő.
- A vörös és sárga egyszínűeknek, valamint ezek szívhátú változatainak és a hófehéreknek a csőre világos szaru színű. - A feketék és a fekete szívhátúak világos szaru színű csőré-nek felső kávája fekete jelzettség (érc) van.
- A kék szívhátúak világos szaru színű csőrének felső kávája világoskék sávval jelzett.
- A sárgafakók csőre világos szaru színű.
- A vörösfakó csőre világosbarna színű, de törekedni kell a világos szaru szín eltérésére.
- A kékfakó világosbarna színű csőre a hegyen fejlett, sima felületű, fehéren porozott.
Nyak: Közepes hosszúságú, ívelt, a toroknál kereken kimetszett.
A hímek nyaka vastagabb, a tojóké vékonyabb, kevesebb, ami a nemi jellegre utaló különbség.
Mell: Széles, jól izmolt, előre domborodó, enyhén emelt tartású.
Szárnyak:Feszesek, a test oldalaihoz jól simulók, az elsőrendű evezők
a szélső kormánytollakon fekszenek, hegyük a farok végét
csaknem eléri, a másodrendű evezők a hátat takarják.
A vállbúbok a mell tollaival részben takartak.
Farok: Keskeny, zárt, a hát lejtővonalát törés nélkül követi, vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma: 12
Lábak: Rövidek, tág állásúak, a csüdök és az ujjak tollatlanok, élénkvörös színűek. A karom színe a csőr színéhez igazodó, az örvösök karom színe világos.
Tollazat: Testhez feszesen simuló, rugalmas, finom tapintású.
Szín és rajzváltozatok:
Egyszínűek: fehér fekete, vörös, sárga.
Szalagos szárnyúak: fekete szalagos kék, kovácsolt kék (potykás), kékderes, kékfakó, vörösfakó, sárgafakó. A fakók kovácsolt rajzzal is elfogadottak.
A kékek feje, nyaka a begy aljáig sötét, zománccsillogású, a hát, a has, a szárnypajzsok, a derék világosszürkés (acélkék). A párhuzamos szárnyszalagok, az evezők vége, továbbá a farok szegély feketék.
A kovácsoltkék szárnypajzsa fekete kovácsolt pikkelyezésű. A kékes-deres habosan pikkelyezettek, míg a has és a combtollazat világos-szürke (majdnem fehér).
A kékfakók feje, háta, hasa és szárnypajzsai világos ezüstszínűek.
A nyak a begy aljáig, barna tónusú, fényes csillogású. A farokpánt, a szárnyszalagok és az evezőtollak vége barna. Törekedni kell a sötét fejszín elérésére.
A sárgafakók feje és nyaka a begy aljáig, továbbá a szárnyszalagok aranysárgák, fényes csillogásúak. A szárnypajzs, a hát, a derék, a farok felső nézetből világos krémszínű. A has, az ülep és combtolla-zat világos színű, enyhén szürkés árnyalatú.
A vörösfakó rajzában a sárgafakóval megegyező, de annak sárga színe helyett élénkvörös, illetve a krémszín helyett pezsgőszínű. A vörös-fakók hasa, ülepe és combtollazata enyhén szürkés árnyalatú. A sárga és vörösfakóknál az evező- és kormánytollak tükrözöttek.
Örvösök: alapszíne fehér. A fej, a nyak a begy aljáig, a szárnypaj-zsok, a hát a derék vonaláig meggypiros vagy orgonalila színű babok-kal tarkázott. A fejen és a nyakon mutatkozó szálkás színezettség alap-ján „ karmolt ” örvösök, míg a rajz kiterjedtsége szerint- a galamb ko-rától függően – kis és nagy örvösök különböztethetők meg. Ha a fej, a begy, a hát és a szárnypajzs a derék vonaláig egyöntetű meggyvörös, vagy orgonalila és csak a nyakon van néhány világos bab, akkor a
„ táblás ” örvös elnevezés használatos.
Szívhátúak: fekete, vörös, sárga és kék szívesek.
Fehér a fej és az előke. A fejtető közepén lekerekített sarkú téglalap színes folt, a koronacsepp helyezkedik el, melynek területe hozzáve-tőlegesen a fejtető nagyságának fele. A kék szívesek koronacsepp nél-küliek, de törekedni kell a koronacsepp elérésére. Fehér továbbá a de-rék, a combok, a has, a szárnypajzs (a szívrajz kivételével), valamint az első és a másodrendű evezők. Színes koronacseppen túl a fülrajz, mely a fésű forgóitól indulva vízszintesen fut a szemgyűrűig, majd onnan 8-10 mm hosszan lefelé halad. A fülrajz folytatása a nyakrajz, mely enyhe ívben visszakanyarodva a toroktól 35-50 mm záródik
(elejes). Színes továbbá a fésű, a nyak ( az előke kivételével ), a begy, valamint a szívhát, a farok fedő- és támasztótollaival együtt. A színek teltek, a nyak fémes csillogású.
Durva hibák:
Előírtaktól való durva eltérések, mint például a nagy test, hosszú, nyú-lánk termet. Magas, ívelt homlok, rövid, széles, domború fejtető. Je-lentős törés a csőgerinc és a homlok találkozási helyén. Vékony csőr-től, vékony, ívelt csőr (gerle csőr). Tarkóra simuló fésű, a tollforgók hiánya, hegyes illetve ferde fésű. Sárga, vörös, valamint egysoros szemgyűrű. Vérerezett vagy sárga szivárványhártya (kukoricaszem), sötét írisz (ahol ez nem előírásos), felemás szem. A fekete egyszínűek, kékes és fakó, valamint a fekete szívhátúak alsó csőrkávájának sötét jelzettsége. A fésűig nyúló koronacsepp. Keskeny, magasan emelt mell, fedetlen vállbúbok, nyitott hát, mérlegállás. Hosszú kormány- és evezőtollak, csüngő, rövid szárnyak, sátoros, laza farok. Hosszú, vastag csüdök és ujjak. A tollazat határozatlan színe, fodrosság, a szín egyenlőtlensége. A sárga és vörösfakóknál az evező- és kormánytolla-kon a tükör hiánya. A szalagos kékek és kovácsolt kékek világos, ezüstös fej- és nyakszíne, majdnem fehér, világos dereka. A szívhátú-ak koronacseppjének hiánya (kivéve a kék szívhátúakat), szárcsázott fej (homlokfolt), pofásság, bajuszosság, oldalasság, csíkos szárny,
színes has, nadrágosság. Túlságosan rövid vagy nyitott (szakadt) elő-ke. Az örvösök tarkázott hasa, combja és dereka, valamint az evező- és a kormánytollak közötti színes tollak.
Értékelés sorrendje:
Összbenyomás – testfelépítés – testtartás – fej, szem, szembőr, csőr-színrajz
Röpkövetelmény: 3,5 óra hosszidő
Gyűrűnagyság: 7 mm, IV.
Tűnő szállásra nem kötelezett fajta. II.cs. A o.
Röpp követelmény: 3ó30p Sima szállás.
Minimum 14db eggyüttes megüléssel 30 percen belül.
Kihajtható galambok száma: 14db tól-24db ig
16db felett 2db jelző galamb(más fajta)is kiengedhető.
Pontozása:
Sztendert időig percenként: 1p
+1 óráig: 2p
+2. órátol: 3p
Megülésért: 14db ig 10p
14db tól-24db ig 20p
Büntető pontok:
Sztendert felét nem teljesitő g. -20p
Sztendert idő felétől és a
sztendert idő között teljesítő g. -10p
Fajtaklub kérelem elfogadása.
A röpszakosztály 2012. Március 4-i értekezletén elfogadta a Szegedi magasszálló keringő
galambokat tenyésztők fajtaklubjának kérelmét, miszerint a II. csoport A. osztályában a
szegedi magaszálló keringők országos versenyein azok a röpcsapatok, melyek a standard
röpkövetelményt teljesítették és a versenyen a falka a röp- illetve a tűnőmagasságot is elérte,
az ott eltöltött percekért röpmagasság esetén 4, tűnőmagasság esetén 6 pont
jutalompontozásban részesüljenek.
Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!
|