Hódmezővásárhelyi Ernyősszemű Keringő
Hódmezővásárhelyi ernyősszemű keringő
Származási hely
Magyarország. Hódmezővásárhely. A fajta kitenyésztésének alapjául a makói, a miskolci az aradi keringőkkel megegyezően a Duna-táj egykori kistestű, fésűs keringői szolgáltak. Fajtajegy értékű jellemzői spontán mutáció eredményeként jelentkeztek és szelekcióval kapcsolatos vonaltenyésztéssel rögzültek.
Összbenyomás
Formás, kecses felépítésű, közepes nagyságú, arányos, a farok irányában enyhén lejtős testtartású, széles, kissé emelt mellű, keskeny és viszonylag rövid farkú, fésűs fejű, a szegyűrű fölött ernyő (bodor) tollalakzatot viselő keringőfajta. Alakja cseppformára emlékeztetően áramvonalas, középmagas állású, kecses. Törzse széles, enyhén emelt mellből indulva keskenyedő, a farok felé (kb. 40 fokos szögben) lejtő.
Fajtajegyei
Fej: Viszonylag kicsi, vízszintes fejtetővel. Az enyhén ívelt homlok enyhe töréssel csatlakozik a csőrtőhöz. Felülnézetben a fejtető téglalap alakú. A tarkó meredeken ívelt. A pofák közel derékszögben, de legömbölyítve fordulnak a fejtetőbe. A tarkóra simuló fésű színes, dús, éle a fejtető síkját 2-3 mm-rel meghaladja. Félkörben követi a tarkó ívét és a fülek mögött mindkét oldalon tollforgóban végződik. Hátsó része a nyakélen a sörényhez törésmentesen csatlakozik.
Szem: A szemek középnagyok, a pofákból kissé kiemelkednek. Az írisz világos (gyöngyszem) enyhe vérerezettséggel. A szemgyűrű kétsoros, sápadt pergamen színű, finom szövetű.
Csőr: Ék alakú, a homlok vonalát enyhe töréssel követi és kissé lefelé irányuló, a csőrhegytől a csőrzugig mérve 21-22 mm, szaruja világos. Az orrdudorok sima felületűek, fehéren porozottak.
Nyak: Erős tőből indulva, közepes hosszúságú, enyhén ívelt, a fej felé egyenletesen vékonyodó, a toroktáj kerekített.
Mell: Aránylag széles és mély, enyhén előredomborodó, kissé emelt tartású.
Hát: Vállban széles, a farok felé enyhén lejt és fokozatosan keskenyedik.
Szárny: A test oldalaihoz feszesen simuló. Az elsőrendű evezőtollak hegye a kormánytollak végét csaknem eléri, és azokon nyugszik. A másodrendű evezők a hátat tartják. A vállbúbok részben fedettek.
Farok: Keskeny, lejtése törésmentesen követi a hát vonalát. A kormánytollak hegye a földet nem érinti, számuk 12.
Láb: Rövid, közepes tág állású. A csüd és az ujjak tollatlanok. A karmok színe a csőr színével egyező.
Tollazat: Dús, tömött, a testhez feszesen simul. A színek teltek, pigmentáltságuk egyenletes. A nyak és a begy fémes csillogású. Jellegzetes tollazata a szemernyő. Az apró tollak a fejtető és a homlok találkozásánál mindkét oldalon a szem irányába nőnek, illetve hajlanak, úgy, hogy a szemgyűrűk felső ívét csaknem elfedik.
Szín és rajzváltozatok
Elismert színek: kék-, kovácsoltkék-, fekete-, vörös-, sárga szívhátú.
Rajz: a fej fehér. A fehér rajz a csőr alatt 20-40 mm-ig ér az áll alá. Fehér továbbá az áll, a torok, a has, a derék, az ülep, a combtollazat, az első- és másodrendű evezők, valamint a fiókszárny. Színes a nyak, a szemgyűrűk ívének aljához, a fülek irányába beszögellő fülőke, a fésű, a begy, a mell, a vállakat borító fedőtollak (szívhát), valamint a farok, a fedő- és a támasztótollakkal együtt.
Súlyos hibák
A testméretek durva eltérései, az aránytalanság, a rajz, a tollazat hibái, ejtett szárny, laza, töredezett tollazat, fedetlen hát, elmosódott, telítetlen színek, tollas csüd.
Értékelés sorrendje
Összenyomás – fej - szem, szemgyűrű – alak – tollazat – szín – testfelépítés
Röpkövetelmény: 1 óra hosszidő.
Gyűrűnagyság: 7 mm.
Cikkek a fajtáról képekben itt.
B.Tóth Flórián galambjai
|